Młodzież zapoznała się z krótką historią Pszczyny, ale przede wszystkim z pracą sądu, jego historią, architekturą budynku, zakresem rozstrzyganych spraw, przebiegiem procesu karnego, sposobem orzekania o przekroczeniu czy złamaniu prawa. Poznała wokandę, czyli kolejność wywoływania spraw sądowych. W praktyce procesu sądowego poznaliśmy prawa świadka, oskarżonego, sposób pracy sędziego, prokuratora i obrońcy.
Sędzia wyjaśnił nam określenia: apelacja, prawomocność wyroku, zaskarżenie uchylenia wyroku, ławnik, dowody procesowe, kiedy przysługuje prawo do odmowy składania zeznań i wiele innych.
Uczestnicy wycieczki wypełniali kartę pracy, w której sprawdzano znajomość w/w określeń i wiadomości.
Ogromne podziękowania składamy Pani Agnieszce z sekretariatu sądu, za umożliwienie tej wizyty. Procesowi przewodniczył Sędzia Sądu Rejonowego Wydziału Karnego, Wydziału Rodzinnego i Wydziału Wykonywania Orzeczeń Artur Kot. Pan sędzia nie szczędząc własnego czasu, w bardzo przystępny sposób, wprowadzał naszych uczniów w zasady pracy sądu, jego specyfikę oraz prawnicze i sądowe niuanse (m.in. dowiedzieliśmy się, że za ogłoszenie fałszywego alarmu bombowego grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat więzienia, za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego do 2 lat więzienia, za posiadanie narkotyków do 8 lat, za składanie fałszywych zeznań do 3 lat więzienia, a także, że zawieszenie wyroku, czyli warunkowe odroczenie odbywania kary, dotyczy tylko wyroków do 1 roku więzienia).
Poznaliśmy także drogę, którą należy przebyć, aby zostać sędzią w RP.
Zobaczyliśmy także obecny hotel PTTK (dawniej areszt śledczy), będący elementem zespołu budynków sądu w Pszczynie, oraz budynek III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Lewandowskiej za pomoc i opiekę nad naszą wycieczką.
Stanisław Gola