Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym
Komfort psychiczny dzieci i młodzieży jest ważnym aspektem ich kompleksowego rozwoju oraz funkcjonowania w społeczeństwie. Trudności emocjonalne i zaburzenia psychiczne wpływają negatywnie na ich samopoczucie oraz tworzenie i utrzymywanie pozytywnych relacji z rówieśnikami. Ponadto dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym są bardziej narażone na osiąganie słabych wyników w nauce. Takie trudności mogą mieć również długoterminowe skutki dla rozwoju dziecka, zwiększając ryzyko wystąpienia problemów w dorosłym życiu. Długotrwale utrzymujący się u dzieci i młodzieży dyskomfort psychiczny – obniżony nastrój, chroniczny niepokój czy myśli depresyjne mogą prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych, a w skrajnych przypadkach do samobójstwa.
Fundacja UNAWEZA w ramach projektu ,,Młode Głowy” przeprowadziła anonimowe badania, w których uczestniczyło 184.000 uczniów w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
Opublikowane wyniki badań są przejmujące i wskazują na absolutne poczucie bezradności wśród dzieci. Dowodzą jednoznacznie, że:
- Dzieci i młodzież spodziewają się porażki. Stres dnia codziennego przerasta 81,9 % młodych ludzi biorących udział w badaniu.
- Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą (szacunkowo może to być aż 340 tysięcy młodych osób, według GUS w Polsce jest 3 863 630 osób w wieku 10-19 lat, stan z 31.12.2021 r.), a myślało o niej 39,2% uczniów (można szacować, że to nawet 1,5 miliona osób).
- Prawie 70% badanych, nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa w szkole i poza szkołą.
- Połowa uczniów ma skrajnie niską samoocenę a, co trzeci jest swoim największym krytykiem, odchudza się lub ćwiczy ponad swoje siły.
- Co szóste dziecko się okalecza (16%), a blisko połowa ma zaburzenia odżywiania - kompulsywnie się objada lub głodzi.
- Prawie 40% ogląda materiały prezentujące przemoc w sieci.
- Na czele problemów, z którymi zmagają się młodzi, jest brak motywacji do działania (52,4%).
Do tego dochodzą wymieniane przez dzieci i młodzież:
- problemy z brakiem koncentracji uwagi (38,1%),
- gorsze samopoczucie psychiczne (36,3%),
- kłopoty w nauce (30,6%) i problemy ze snem (37%).
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż 10,5% uczniów przyznało, że w ich opinii, w ich życiu nie ma ANI JEDNEJ osoby, która je przyjmuje takim, jakim jest i w pełni akceptuje!
Wyniki badania ujawniają ponadto dramatycznie niski poziom samooceny dzieci i młodzieży w Polsce:
- 65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie,
- 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna,
- 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie,
- 31,6% uczniów nie lubi siebie,
- 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych.
Obraz dzieci i młodzieży, jaki wyłania się z pozyskanych wyników to obraz przepełniony samotnością, skrajnie niską samooceną i niskim poczuciem sprawczości. Przyczynia się to do wzrostu myśli samobójczych oraz zachowań autodestrukcyjnych i zamachów samobójczych. Dzieci w kryzysie psychicznym są przekonane o tym, że nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne. Obraz dopełnia niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia. Widać też skalę hejtu oraz doświadczanej przemocy rówieśniczej i domowej.
Zachęcamy zatem Państwa do wnikliwej obserwacji dzieci. Nie bądźmy bierni i nie bagatelizujmy żadnych przejawów świadczących o stanie depresyjnym naszych podopiecznych, ponieważ są one jasnym sygnałem, że dziecko potrzebuje pomocy .
Specjaliści szkolni:
mgr Paulina Burek – psycholog szkolny
mgr Agnieszka Góra-Poliwoda – pedagog specjalny
mgr Katarzyna Waliczek – pedagog szkolny
Dziecięcy telefon zaufania - Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12
To telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. W celu otrzymania wsparcia. Możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl. Wszystkie osoby – uczniowie, rodzice, nauczyciele czy władze lokalne – uzyskają pomoc prawną i wyjaśnienia dotyczące treści, które mogą być nauczane w polskich szkołach.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 111
Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy, czujesz smutek, zniechęcenie i przygnębienie – możesz zadzwonić pod numer 116 111. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
116 123
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: poradnia@niebieskalinia.pl. Kontaktując się z „Niebieską Linią” uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Zagrożenia w Internecie
801 615 005
Możesz tu zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Nielegalne treści możesz zgłosić poprzez stronę www.dyzurnet.pl, e-mailowo: dyzurnet@dyzurnet.pl lub telefonicznie numerem 801 615 005 (całodobowo).
Problem z narkotykami, uzależnieniami
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
800 199 990
To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie oraz gdy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00, z wyjątkiem świąt państwowych.
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci
800 100 100
To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci, które przeżywają kłopoty i trudności takie jak: agresja, przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-15:00.
Pomoc dla cudzoziemców i uchodźców
Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie (CPC) to miejsce, w którym każdego roku tysiące osób z kilkudziesięciu krajów świata mogą liczyć na bezpłatną pomoc i przyjazną przestrzeń. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 przy ul. Kruczej 6/14a w Warszawie. E-mail: cpc@cpc.org.pl.
Контакты для клиентов
Центр помощи иностранцам работает с понедельника по пятницу с 11:00 до 17:00. В эти часы вы можете посетить наш офис по адресу: улица Круча, 6/14a, Варшава. Если у вас возникнут вопросы, напишите нам на cpc@cpc.org.pl.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
222905590
Porady prawne z zakresu łamania praw człowieka. Jeżeli jesteś uchodźcą i uważasz, że Twoje prawa są łamane porady mogą Ci udzielić prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Porady udzielą prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mailowo refugees@hfhr.pl lub telefonicznie pod nr 222905590 od poniedziałku do piątku 11:00-14:00. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.hfhr.pl