Spotkaliśmy się z sekretarzem miasta Panem Markiem Gazdą, który opowiedział o funkcjonowaniu i zadaniach gminy, a także o współpracy z miastami partnerskimi.
Następnie Pan Łukasz Piątek z wydziału promocji miasta przedstawił nam sposoby wspierania działalności przedsiębiorców specjalną nagrodą „Czechosława”. Ciekawostką była prezentacja wody kolońskiej nr 4711 wytwarzanej w naszym mieście w okresie międzywojennym.
Podczas spotkania z Panią Agnieszką Borowską-Paszek kierowniczką Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom mogliśmy ubrać alkogogle, czyli specjalne okulary imitujące postrzeganie rzeczywistości, tak jak widzi ją osoba po znacznym spożyciu alkoholu. Efekt działania tego urządzenia, gdzie realnie odczuwa się zaburzenie postrzegania rzeczywistości, uświadomił nam, jak problematycznie widzi pijany człowiek, jakie stwarza zagrożenie i jak duży jest to problem dla właściwego funkcjonowania społeczeństwa.
Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był Wydział Spraw Obywatelskich, gdzie mieszkańcy mogą odbierać dowody osobiste. Pani Leokadia Krupnik przedstawiła nam zasady wydawania tych dokumentów oraz konieczność dbania o dane osobowe, aby uniknąć tzw. kradzieży tożsamości i podszywania się przez innych.
Uczestnicy wypełniali karty pracy utrwalając zdobytą wiedzę, którą będą mogli później wykorzystać nie tylko na lekcjach, ale i poza szkołą.
Uczniowie w ramach podziękowania przygotowali plastyczne upominki dla włodarzy naszej gminy.
Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie, miłą atmosferę i wiele ciekawostek związanych z pracą urzędu gminy, czyli naszego samorządu lokalnego. Wierzę, że zdobyta wiedza pozwoli młodym obywatelom w pełni odnaleźć się i funkcjonować w dorosłym życiu.
Dziękujemy także za gadżety zwiększające bezpieczeństwo uczniów na drodze oraz słodki poczęstunek.